реклама
По-хитрите използват тази риба, популярна с изключителното си умение да оцелява в мокър вестник с дни, както и с умението си да бъде буквално съживявана, ако се закупи прясна и на пръв поглед мъртва и се сложи във вода, като стръв за улов на друга, по-вкусна риба – щуката. Разнообразието от приложенията ѝ и фактът, че е сред най-често хващаните риби у нас, правят каракудата популярна, обект на обсъждане и поставя въпроса каква е разликата между таранка и каракуда.
Видове каракуди в страната
Във водоемите у нас се срещат златната и сребърната каракуди, които са толкова устойчиви, че могат да обитават всякакви водоеми, без да са капризни към водата и съдържанието на кислород – минимално е достатъчно за каракудите, поради което експертите твърдят, че тези чудни риби могат да оцелеят и в локва на асфалта.
И макар да не са най-вкусната риба, която сте опитвали, ако хванете каракуда, не я пускайте – от нея стават страхотни кюфтета – кулинарно изкушение за любителите на нетрадиционните рецепти. Макар често да се крие в тинята, каракудата рядко мирише на тиня, благодарение на което не е изключена от менюто и ястията, макар далеч да не е най-вкусната риба у нас.
Може да срещнете каракудите и в тиня, и в по-бистри води, и в сладки, и в солени водоеми в страната, като е обект на спортен риболов на едни от най-популярните язовири у нас – Батак, Искър, Розов кладенец и др.
Как наричат каракудата?
Каракудата има няколко имена, като официално и общоприето е именно името каракуда. То обаче не е единственото, използвано за тази риба. Може да я срещнете наречена таранка или караси – факт, който категорично и красноречиво отговаря на въпроса каква е разликата между таранка и каракуда. Оказва се, че това е една и съща риба, наречена по различен начин, така че разликата между таранка и каракуда е несъществуваща.
Любопитни факти за каракудата
Освен фактът, че се нуждае от толкова малко кислород, че оцелява в мокър вестник, има и други интересни факти за каракудата, които масово не са известни.
– От златната каракуда произхожда популярната златна рибка, отглеждана в аквариуми днес, като заслугата за това е на японците.
– Най-устойчив е хибридът, получен от златна и сребърна каракуда, като именно той оцелява почти без кислород.
– Каракудата може да възкръсва. Съвсем не е изключено да се съживи, ако поставите във вода закупената от магазина напълно мъртва изглеждаща каракуда, ако разбира се говорим за прясна риба, а не за замразена.
– Каракудата се слави с невероятното си обоняние, заради което не само е капризна към храната и променя от днес за утре своите хранителни и вкусови предпочитания, но може да откаже да се хване на въдицата и ако рибарят е пипал силно ароматно вещество ден преди да пипа въдицата – като парфюм например. Обожава обаче ароматът на… керосин и валериан и лесно се лови, ако стръвта мирише на тях.
– В някои страни от Европа е позната като селски шаран. Вероятно защото е от същото семейство, има прилика с него, но, уви, не е толкова вкусна за хапване.
Публикувано от Редакция „MyForum Нюз“
Изпращайте ни вашите сигнали и снимки по всяко време на имейл [email protected]