реклама
Опитните градинари поливат доматите с млечен разтвор и те растат едри и сочни. Но в случая тайната на обилната им реколта се дължи на една съставка. Тя е богата на полезни микроелементи, които участват активно в биологичните процеси, свързани с растежа на доматите.
Става въпрос за добре познатия на всички йод, който се използва успешно за стимулиране на растежа на доматите. Освен това той ги предпазва от гъбични заболявания.
Доматите, които са подхранени с йод, съдържат достатъчно количество ценни микроелементи.
Смесете 250 гр мляко с 1 литър вода и разтворете 2 капки йод в тази течност. Необходимо е да полеете доматите само 1 път с този разтвор.
За да ги предпазите от фитофтора, пръскайте ги на всеки 2 седмици с него.
Доматите са най-популярният зеленчук, който може да се купи пресен или преработен навсякъде по света. По отношение на това дали са плодове или зеленчуци, споровете все още не стихват. Но всички експерти са съгласни, че доматите съдържат огромно количество хранителни вещества, витамини и антиоксиданти.
Въпросът как да се наторяват домати, за да се извлече максимума от всяко растение, вълнува всеки производител на зеленчуци.
Фосфорно-калиеви торове за домати
Поташните торове (с калиев карбонат) и торовете с фосфор са нещо, без което е невъзможно пълноценно подхранване на доматите. При дефицит на тези макроелементи растежът на доматите спира, започват проблеми с растежа на кореновата система, цъфтежа и образуването на плодове.
Идеалната форма на калиев тор, особено на етапа на образуване и узряване на плодовете на доматите, е калиевият сулфат. Сярата, която е част от този тор, насърчава усвояването на азота и има лек фунгициден ефект.
Не по-малко важни за торенето на доматите е и фосфорът. Той е отговорен за енергията, дишането, метаболизма, синтеза на нишестета и захари.
Напоследък водоразтворимите и течни торове добиха голяма популярност за торене на домати. Торенето на домати с такива продукти има редица неоспорими предимства. Това са отлични торове за домати, където всеки може да избере необходимото съотношение на азот, фосфор и калий. Освен това те съдържат и сяра.
Микроелементи за домати
Когато решавате как да наторявате доматите, не забравяйте за микроторовете. Листното подхранване с микроелементи често е не по-малко важно от прилагането на основни торове. Какви микроторове да закупите, за да осигурите максимална ефективност на подхранването? Тези микроторове трябва да съдържат:
– Калций за укрепване на имунитета и повишаване на устойчивостта към болести;
– Цинк за регулиране на растежа и нормализиране на усвояването на фосфора;
– Желязо за насърчаване на растежа и предотвратяване на хлороза;
– Магнезий за нормализиране на цъфтежа и образуването на яйчниците;
– Бор за подобряване на метаболизма, увеличаване на съдържанието на захар в плодовете;
– Манган за увеличаване на съдържанието на витамин С.
Има два основни начина за торене на домати с микроторове – кореново и листно. При кореново подхранване торенето се използва под корена, а методът на листно подхранване включва обработка на листата на домата.
Листно торене на домати
Трябва да обърнем внимание на факта, че листното подхранване на доматите изисква балансиран систематичен подход. Много микроелементи са здраво свързани помежду си. Например, при недостиг на бор започват проблеми с усвояването на калций. Борът се абсорбира по-добре в присъствието на молибден, а минералните соли на желязото блокират потока на фосфор. Ето защо си струва да използвате сложни, специализирани торове.
Не е достатъчно да купувате торове с микроелементи за домати, трябва да имате време да ги приложите през онези периоди, когато растението изисква специфично хранене.
Торове за разсад от домати
Подхранването на разсада от домати започва с подготовката на семената. За обработката им използваме микротор за семена. Преди пикиране не е необходимо торене, а само поливане. И няколко седмици след това растенията ще трябва да се торят. Специалистите препоръчват подхранване на разсада на доматите с комплексни листни микроторове. Този листен микротор съдържа не само микроелементи, но и биологично активни вещества. Следователно, той надеждно ще предпази разсада от стрес и заплахи.
Как да торим домати при засаждане
За по-добро вкореняване и възстановяване на повредите, добавете разтвор на комплекс за листно подхранване директно в дупката. След засаждане на разсада ще е необходимо наторяване на доматите с препарати от желязо и цинк.
Как да торим домати по време на цъфтежа
В самото начало на цъфтежа доматите отново ще трябва да бъдат наторени. Не забравяйте да добавите бор, но не използвайте борна киселина за това. Трябва ви борен тор на базата на борен моноетаноламин. Не забравяйте, че според опитни агрономи за доматите дефицитът на един грам бор е еквивалентен на загубата на килограм азот. В допълнение към бора, може да използвате тор с азот, серен диоксид и мед.
Как да торим домати за образуване на плодниците
Увеличаването на броя на плодниците (завръзите) е задача, чието успешно решение ще ви позволи да получите максимален добив. Този процес ще бъде повлиян от с течен активатор с цитокинин. Той активира образуването на плодници и пълноценен плодов пълнеж. Лекарството може да направи чудеса.
Как да торим домати по време на плододаване
Подхранването на домати по време на плододаване има смисъл при отглеждане на трапезни сортове и ръчно прибиране на реколтата. Доматите в този случай се берат, докато узреят, а времето на настъпване на техническата зрялост става критично. В този случай именно подхранването на листата с биологично активни препарати решава 5 важни задачи:
– По-ранно съзряване;
– Удължаване на периода на плододаване;
– Висококачествени плодове, високо съдържание на твърди вещества и естествени киселини;
– Най-добрият калибър на доматите (липса на домати с необичайни размери).
– Добро съхраняемост на плодовете.
Комплексен листен тор е идеален за този период, тъй като съдържа всичко необходимо – микроелементи, енергийни киселини, аминокиселини и фитохормони. Листното торене на домати на открито трябва да се извършва сутрин или вечер, а при облачно време – по всяко време. Важно е третирането да приключи най-малко три часа преди дъжд.
Публикувано от Редакция „MyForum Нюз“
Изпращайте ни вашите сигнали и снимки по всяко време на имейл [email protected]